Spor Yöneticiliği Bölümünün temel amacı, gerek devlete bağlı, gerekse özel sektör spor kuruluşları ve örgütlerinde spor yöneticisi ihtiyacını karşılamaktır. Spor yöneticisi olmak isteyen öğrenciler, üniversite ortamının sağladığı sosyo-kültürel düzeyi yüksek, bilimsel temellere dayalı bilgilerle, evrensel bir program içeriğinde yetiştirileceklerdir. Dört yıllık eğitimin sürecinde; Hukuk, İktisat, Muhasebe, Pazarlama, Rekreasyon, Bilgisayar, işletme gibi genel alan bilgisinin ardından, Spor Hukuku, Spor Pazarlaması, Spor Sosyolojisi, Spor Yönetimi, Spor Sosyolojisi gibi spor alanına özgü daha özel konular yer almaktadır. Ayrıca çok çeşitli alanlarda seçmeli dersler sunularak, spor yöneticiliği lisans programın da okuyan öğrencilerin ilgi duydukları alanlarda kendilerini yetiştirme imkanı sağlanmaktadır.

Spor Yöneticiliği Bölümünün temel hedefi, ülkemizde sporun yönetiminde söz sahibi olacak yöneticileri, yönetim biliminin temelleri ile yetiştirilmesini sağlamaktır. Böylece fitness salonları gibi özel küçük işletmelerden, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ya da büyük spor kulüplerinin çeşitli kademelerinin yönetimi gibi geniş bir yelpazede görev yapma imkanı oluşturmaktır.

Kuruluş ve amaçlar

A.İ.B.Ü Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu (BESYO) 1993-1994 öğretim yılında, Eğitim Fakültesine bağlı olarak kurulmuştur. 1995 Yılında Yüksekokul olmuştur ve 1993-94 öğretim yılından itibaren Beden Eğitimi Öğretmenliği Bölümüne, 2000-2001 öğretim yılından itibaren de Antrenörlük Eğitimi Bölümüne ve 2003-2004 öğretim yılından itibaren de Spor Yöneticiliği Bölümüne öğrenci almaya başlamıştır.

BESYO'nun genel amacı Türk Milli Eğitiminin genel amacı doğrultusunda ilk ve orta öğretim kurumlarına Beden Eğitimi öğretmeni yetiştirmek, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü (GSGM) merkez ve taşra teşkilatları ve spor kulüplerine çeşitli branşlarda antrenör, yönetici yetiştirmek ve ayrıca özel sektörde çok çeşitli alanlarda (turizm, endüstri, belediyeler ve.) görev yapabilecek lider yetiştirmektir. Üniversite düzeyinde çalışabilecek, geleceğin akademisyenlerinin temelleri de burada atılmaktadır.

BESYO'da her sınıftan öğrencilere danışmanlık hizmeti verilerek, kendileri ile hem dersleri hem de kişisel sorunları ile yakından ilgilenilmektedir.

 

Bölüm Olanakları

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu Gölköy kampusunda bulunmakta ve halen 31 akademik personel, 10 idari personel ve 560 öğrenci ile eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Beden Eğitimi Öğretmenliği, Spor Yöneticiliği ve Antrenörlük Eğitimi Bölümlerini bünyesinde bulunduran yüksekokulumuz, fiziksel donanımı ile üniversitemizde ayrıcalıklı bir konuma sahiptir. BESYO’nun kuruluşundaki bina ve iç donanımının tamamı İzzet Baysal Vakfı’nın destekleriyle gerçekleştirilmiştir.

Mevcut Durum: AİBÜ Gölköy kampüsünde spor kompleksi için ayrılan alanda kompleksi oluşturan yapılar, önlerinde öğrenci, öğretim üyesi ve konukların kullanabileceği otopark imkanları düşünülerek yerleştirilmiştir. Tesislerin etrafında ayrıca oturma ve açık dinlenme alanları oluşturulmuştur. Kompleksin kuzeyinden başlayan ve kampüs çevresindeki meşe ormanlarının etrafından dolaşan farklı uzunlukta etaplar içeren “hayat yolu” parkuru bulunmaktadır.

Yüksekokulumuz Gölköy Kampüsü ortasında üç katlı merkez binası, yanlarında toplam oyun alanı 1800 m2 olan iki salondan oluşmaktadır. Bina içinde kütüphane, ders salonları, laboratuar, modern soyunma odaları, sauna, öğrenci kantini, idari ve öğretim elemanları ofisleri bulunmaktadır. Ayrıca 1500 m2’lik oyun alanı, 3 dershane, ağırlık ve kondisyon merkezi, halk oyunu / dans salonu içeren 3’üncü spor salonu kullanıma açılmıştır.

Ayrıca, açık oyun alanları olarak, sentetik yüzeyli futbol sahası, bu futbol sahasının etrafında 4 kulvarlı tartan koşu pisti, 1 basketbol ve 1 voleybol sahası, tenis kortları ve Gölköy çevresinde BESYO ve bazı kuruluşların (DSİ, Çevre Koruma Vakfı ve Belediye) iş birliği ile yapılmış olan yürüyüş ve egzersiz parkuru vardır. İzzet Baysal Kültür Merkezi’nde ise, halk oyunları ve dans derslerinde kullanılan bir dans salonu mevcuttur. 6 kulvarlı 25 m ve çocuk eğitim havuzu bulunan "Yüzme Havuzu" kullanıma açılmıştır 


Abant İzzet Baysal University - School of Physical Education and Sport © 2018 Back to top